Magyar Katolikus Lexikon > K > Keleti Egyházak Kongregációja

Keleti Egyházak Kongregációja (lat. Congregatio pro Ecclesiis Orientalibus): a →római kúria szerve. - IX. Pius p. 1862. I. 6: alapította a Propaganda Fide kongregáció (→Népek Evangelizációjának Kongregációja) keretében. XV. Benedek p. 1917. V. 1: önállósította. Hatáskörét XI. Pius p. 1938. III. 25: jelentősen növelte. - Szerkezeti sajátossága, hogy tagjai az összes keleti kat. pátriárkák és nagyérsekek, valamint a →Keresztény Egység Előmozdításának Pápai Tanácsának elnöke. - Illetékessége nem csak bizonyos ügyekre, hanem bizonyos személyek és ter-ek minden ügyére szól. A ~hoz tartozik (némely kivételtől eltekintve) a keleti rítusú katolikusokkal kapcsolatos minden ügy, még akkor is, ha az „vegyes”, vagyis más rítusúakat is érint. A keleti rítusúak fölött is megmarad azonban a →Hittani Kongregáció, a →Szentté Avatási Ügyek Kongregációja, az →Apostoli Poenitentiaria, az →Apostoli Signatura, a →Rota Romana Törvényszék, valamint →el nem hált házasságokra nézve az →Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció hatásköre. De a ~ elé tartozik az ún. K-i területek minden ügye, így a missziós és pasztorális tevékenység egészét (pl. a pp-ök kinevezését) illetően még a terület tisztán latin ügyei is. - A ~ saját földr. területe az, ahol a keleti rítusok régi idők óta számbeli túlsúlyban vannak. 1938. III. 25: e ter-eket XI. Pius p. (ur. 1922-39) Sancta Dei Ecclesia motu propriója és a hozzáfűzött kiegészítések határozzák meg. - Az eljárás módját tekintve a ~ a VI. Pál p. (ur. 1963-78) által bevezetett kúriai reform óta csak közigazgatási hatóság. Bírói úton már nem járhat el. E.P.

S. Sacra Congregazione per le Chiese Orientali: Oriente Cattolico. 4. kiad. Città del Vaticano, 1974:443. - AAS 80 (1988): 874. (II. János Pál p.: „Pastor bonus” ap. konstitúció, 56-61. art. 1988. jún. 28.) - AP 1989:1616. - Erdő 1991:229. - Bonnet, Piero, A.-Gullo, Carlo: La Curia Romana nella Cost. Ap. „Pastor Bonus.” Szerk. Città del Vaticano, 1990:239. (Brogi, Marco: La Congregazione per le Chiese Orientali)